Kaszubskie atrakcje Skansen w Szymbarku
#1
Napisano 25 wrzesień 2011 - 09:18
Wieża widokowa "WIEŻYCA" (Najwyższy punkt pomorza n.p.m.)
#3
Napisano 09 październik 2011 - 09:25
Fojutowo ( pow.tucholski )
Skrzyżowanie rzeki "BRDA" ( płynie górą ) z rzeką "czerska struga" ( płynie kanałem pod brdą )
Tym kanałem płynie rzeka "czerska struga" a około 10 metrów nad nią prostopadle płynie "Brda"
Widok z 18 metrowej wieży na "Brdę" a pod nią mało zauważalna "czerska struga"
#4
Napisano 17 lipiec 2012 - 04:30
( Sam pływam tą rzeką 2-3 razy w roku a i też innymi okolicznymi szlakami)
Brda - Szlak kajakowy popularny już na początku ubiegłego stulecia. Jej uroki odkryto w latach 20 poprzedniego wieku. Pierwsi kajakarze uważali Brdę za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Europy. Nikt nie może powiedzieć, że ta rzeka jest nudna czy mało atrakcyjna. Najpiękniejszy górny odcinek w okolicach Przechlewa (otacza pierścieniem miejscowość ) a wraz z rzeką Lipczynką (również szlak kajakowy), tworzy pętlę atrakcyjną dla kajakarzy ceniących tak spokój jak i opowieści przy ognisku. Starorzecze i powalone przez Bobry drzewa to tylko niektóre atrakcje. Pytając turystów - kajakarzy o szlaki kajakowe w Polsce, spływy Brdą wymieniają w pierwszej kolejności.
Pola biwakowe w górnym odcinku pojawiają się z częstotliwością kilku-godzinną. Nawet mniej doświadczeni kajakarze mogą czuć się tu bezpiecznie - jest bardzo płytko. Dlatego spływy rodzinne Brdą przeżywają w ostatnim czasie szczyt popularności. Ciekawostką może być zapora w Mylofie czy muzeum indiańskie w okolicach Tucholi oraz znany Rezerwat Kormoranów w okolicach Przechlewa czy Rezerwat Przytoń.
Przykładowa trasa spływu:
Dzień pierwszy - Świeszyno - sklep, ośrodki wypoczynkowe (GPS N53.983564 , E17.079207) , po drodze mijamy malą osadę Trzyniec (lub Trzciniec) (GPS N53.966402 , E17.157021) i stary Ośrodek SGGW przemianowany na pensjonat (GPS N53.960284 , E17.200289) - Stara Brda - pole biwakowe z wiatami i toaletą (GPS N53.945761 , E17.213666) - Łącznie okolo 16 km
Dzień drugi - Stara Brda - Żołna - za osadą z dwoma mostami - 500 metrów, pole biwakowe z wiatą (GPS N53.904605 , E17.232684) i Nowa Brda - obelisk upamiętniający spływ Papieski (GPS N 53.878283 , E17.204722) i pole za dwoma mostami drogowymi i kolejowym (GPS N53.876608 , E17.202807) - z wiatą i toaletami - około 14 km
Dzień trzeci - Nowa Brda - przez Folbryk (Przytoń) (GPS N53.840762 , E 17.192127) - pole z wiatami - po obu stronach rzeki a za rzeką Rezerwat Przytoń - z unikatowymi ponad 300 letnimi bukami porastającymi ogromne bo ponad 20 metrowe skarpy. Zakończenie przed lub za Garbatym Mostem ( GPS N 53.830084 , E 17.205749) na drodze Przechlewo - Miastko - wiaty i toalety (16 km)
Dzień czwarty - Garbaty Most - przez Dolinkę gdzie Brda wpada do jeziora Szczytno (GPS N 53.792049 , E 17.205921)- most na drodze Przechlewo - Biały Bór - z możliwością wynajęcia pokoi w pobliskim budynku - kolejny postój już na jeziorze - po prawej stronie mamy ośrodek w Rzewnicy (GPS N 53.756967, E 17.176524) , wcześniej mijamy dwie wyspy gdzie często turyści zatrzymują się na biwaki , za cyplem skręcamy w lewo tak aby kolejna wyspa została po prawej stronie i wpływamy na jezioro Szczytno Małe - po prawej stronie widoczne są zabudowania kolejnego ośrodka wypoczynkowego - Klęśnik - a dalej zabudowania Zawady (GPS N 53.772401, E 17.219844) i Rybakówki. Po przepłynięciu mostu w Zawadzie wypływamy na moment z jezior i (standardowo dla dwójek pokonanie jezior od Dolinki do OSiR Przechlewo, zajmuje około 3 godzin ) dopiero po 15 minutach wpływamy na jezioro Końskie - z daleka widoczna jest plaża i pomost oraz pole biwakowe z barem (GPS N 53.779449, E 17.252248) Jest tu dostęp do sanitariatów i do Przechlewa - największa miejscowość na trasie - około 2 km bezpiecznym chodnikiem. Około 18 km wodnej trasy...
Dzień piąty - Przechlewo - Startujemy z OSiR-u i płyniemy szeroką już rzeką do Płaszczycy (GPS N 53.781481, E 17.331746) , jest tu pole biwakowe z wiatą i toaletą przy świetlicy oraz sklep. Kolejny postój w Sąpolnie (GPS N 53.804881, E 17.351846 ) , jest tu kościół i kilka sklepów. Kolejne miejsce postojowe jest przy ruchliwej trasie - Chojnice - Bytów w Ciecholewach (GPS N 53.813962, E 17.409385) , a następne przy moście w Babilonie (GPS N 53.804203, E17.448440) - do Małych Swornychgaci (GPS N 53.816482, E 17.494885) dopływamy przez jezioro - okolo 600 metrów - trzymamy się lewej strony - pierwsze pole biwakowe mamy przed miejscowością, na cyplu, drugie już w miejscowości. (około 18 km).
#5
Napisano 17 lipiec 2012 - 05:17
Czernica - Najbardziej popularny dopływ Gwdy o długości około 50 km. Spływ Czernicą najwygodniej rozpocząć przy leśniczówce przed Sporyszem. Jednak ze względu na zakaz wjazdu do lasu optymalnym rozwiązaniem jest wodowanie kajaków przy moście na ruchliwej trasie - Człuchów- Biały Bór w Sporyszu.
Czernica - to rzeka upstrzona przeszkodami. Nie jest to woda leniwa a liczne bystrza czy przeszkody urozmaicają spływ. Trzeba niezłego wysiłku by pokonać cały szlak w jeden dzień. Najlepiej podzielić spływ na dwa etapy. Prawie przez całą długość płynie przez lasy. Czysta i mało uczęszczana. Brak typowych miejsc biwakowych czy wyznaczonych postojów. Przez zalesienie na brzegach i mnogość zwierzyny łatwo pokusić się o zrobienie ciekawych zdjęć. Pierwsze dobrze zorganizowane pole biwakowe jest na tak zwanym "Sarniaku" przed Czarnem. Jest wiata a zgodę na nocleg czy pozostawienie na pobliskim parkingu samochodów, wydaje Nadleśnictwo. Kolejne dobrze przygotowane pole biwakowe jest we wsi Lubnica (już po wpłynięciu na Gwdę trzeba popłynąć pod prąd około 300 metrów rzeką Gwdą). Spływy kajakowe Czernicą stają się coraz bardziej popularne. Woda przez cały rok jest zimna więc nawet w upalne dni można wychłodzić ciało. Coraz większa liczba zwalonych drzew (przed Czarnem) sprawia, że ryby a za nimi wędkarze wybrali ten właśnie odcinek. Dopływając do Czarnego, można zrobić zakupy (do sklepów kilkadziesiąt metrów) jak również odpocząć pod wiatami. W samym Czarnem kierujemy się lewą odnogą Czernicy.
Start z drogi - Człuchów Biały Bór w miejscowości - Sporysz - w pobliżu bar i spory parking oraz mini zoo ( 2 godziny) - Łuszczyn - leśniczówka i szutrowa droga (3 godziny) - most betonowy na drodze - Czarne - Sporysz - (1 godzina) - Czarne - sklepy, ośrodek zdrowia, poczta (2 - 4 godzin) tuż przed mostem w centrum miasteczka przenoska za tamę - Ujście do rzeki Gwda. Główny dopływ Czernicy to rzeka Biała. Ich wody łączą się tuż za Łuszczynem. Rzeka Biała to również ciekawy szlak kajakowy - rozpocząć można w miejscowości Jeziernik lub z plaży w Białym Borze.
(Opis własny na podstawie spływów od 2006 r do 2010 r) -aktualizacja - 2011 r
Dane GPS
Sporysz - N 53.80352 E 17. 02043
Łuszczyn - N 53.76216 E 17.02705
Pstrągarnia Dzików - N 53. 75288 E 17.02554
Leśniczówka Janowiec - N 53.71368 E 16.99986
Most przed Czarnem (betonowy na drodze asfaltowej) - N 53. 70024 E 16.97244
Sarniak - N 53. 69456 E 16. 95129
Czarne (centrum miasta) - N 53. 68528 E 16. 93769
Połączenie Czernicy z Gwdą (200 metrów Gwdą pod prąd do pola biwakowego - Lubnica) - N 53. 62864 E 16. 89284
#6
#8
Napisano 16 wrzesień 2012 - 08:21
#10
Napisano 27 kwiecień 2013 - 06:38
http://www.lipczynek.eu/
#12
Napisano 09 czerwiec 2013 - 09:25
8-06-2013
Ja z lewej
Tu z prawej
Załoga firmy Barnet.pl.
Szef w środku chyba trochę spał A Zen po zewnętrznej (lewa szefa) "odpływał"
#13
Napisano 09 czerwiec 2013 - 09:35
We mnie zawsze Siła-moc-potęga
#17
#18
Napisano 24 styczeń 2016 - 11:12
Z trójmiasta chłopaki do nas przyjeżdżają.Obiecuję że jak będę wiedział coś o kolejnych zawodach to będę to ogłaszał w temacie "Jezioro Przechlewskie".